Kesilmiş Ağaç Kurutma Yöntemleri

Kesilmiş Ağaç Kurutma Yöntemleri

Ağaç kurutma işlemi kaliteli kereste ve ağaç işleri için oldukça önemlidir. Kurutma işlemi olarak adlandırılan bu yöntem ağacın nem oranını düşürür ve ahşabın dayanıklılığını arttırır. Yazımızda kurutma fırınları olmadan nasıl maksimum verimle kurutma işleminin gerçekleşeceği anlatılmıştır. Kurutulmuş kerestelere emprenye işlemi için emprenyeli ahşap sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1.Adım : Ağaç Kurutma İşlemi için Yer Ayarlayın

Odunların hava alacağı bir yer seçmeye özen gösterin. Açık havada, kereste yığınlarını barındıracak kadar büyük bir yere ihtiyacınız olacaktır. (En çok güneş alan bölgeyi seçme gafletine kapılmayın! )  Ahşabı çok çabuk kurutmak, bitmiş ürünün kalitesini düşürür ve dayanıklılığını azaltacaktır. Açık, hafif gölgeli bir alan bulmaya çalışın. Gölgeli bir alan yoksa gölgelik oluşturmak için bir çatı oluşturabilirsiniz.

Ağaç kurutma işlemi için seçtiğiniz yerdeki geçerli rüzgar yönüne bakın. İdeal olarak, rüzgarın odunların başından ziyade  kenarlarından esmesine dikkat edin.

Drenaj ve buhar bariyerleri sağlayarak nemden kaçının. Odunlarınızı istifleyebilmek ve güvenli bir şekilde dengelemek için düz bir yüzey isteseniz de hafif eğimli bir alanı seçmek kötü hava koşullarında drenaja izin verecektir. Zemin nemli ise, tente gibi bir buhar bariyeri ile zemini kapatın.

Yüksek bir platform oluşturun. İstif doğrudan toprak ile temas etmemelidir. Palet kullanarak zemin ve ahşap yığını arasında düz bir tampon oluşturabilirsiniz. Palet yerine beton bir zemin de kullanabilirsiniz.

2.Adım Odunların Hazırlanması

Ağaç kesildikten hemen sonra odun haline getirmeye özen gösterin. Bu işlem, ağacın zarar görmesini oldukça engellemektedir. Kesimden sonra ağacı olduğu yerde bırakmak çürümeye, leke, küf ve mantarlara karşı ağacı savunmasız bırakır.

Parçalarınızı bitmiş ürünü istediğinizden biraz daha fazla büyük kesin. Odun nemi kaybederken, küçülür. Yeşil odununuz veya yeni kesilmiş odunlarınız, biraz daralmaya izin verecek kadar geniş olmalıdır. Marangozluk uygulamaları için odunları kurutuyorsanız geniş tutulması özellikle önemlidir. Odun kurutma işleminde ortalama olarak en az% 5 küçülür.  Muhtemelen mevcut şekil, kurutma işleminde deforme olacaktır. 

Ağaç uçlarını kapatın. Nem, odun uçlarından diğer kısımlara göre 10-12 kat daha hızlı salınmaktadır. Uç kısımları kapatarak tüm odun parçasının kurutma hızını dengeleyin. Uçlar, lateks boya kadar basit bir şey kullanılarak veya bu amaç için özel olarak yaratılmış boyalar kullanılarak kapatılabilir. Diğer seçenekler parafin mumu, poliüretan olabilir. Çok çabuk kuruyan ağaçların uçlarında çatlaklar olabilir. Kuruduktan sonra boyalı uçları tahtadan kesebilirsiniz. Bu durumda, kesimi telafi etmek için başlangıçta istediğiniz ağaç parçasını olmasını istediğinizden biraz daha uzun bırakın.

3.Adım Odunların Dizimi

Yığını ayırmak için çıta edinin veya kendiniz çıta yapın. Çıtalar yığındaki her odun tabakası arasında boşluk yaratmak için kullanılır. Bu, tabakaların arasında havanın akmasına izin verir. Çıtalar yaklaşık 2.5 cm kalınlığında, 5 cm genişliğinde ve yığın uzunluğunda olmalıdır.  Çıta için kullandığınız ağaç türü önemli değil, ancak kerestenizi leke yapabileceğinden cevizden kaçınılmalıdır.

Temel katmanınızı oluşturun. Tabandaki paletinize temel katmanı (kereste tabakası tercih edilir) yerleştirin. Her katmanın arasına bir miktar boşluk bırakın.

Tüm odunlarınızı istifleyene kadar şekilde görüldüğü gibi ağaçları dizerek yığının dizimini tamamlayın.

Yığının üst kısmını ağırlaştırın. Alt tabakalardaki ahşap, istifin geri kalanıyla sayesinde baskılanır, ancak üst tabakaları kururken sıkı tutmak için üst tarafa ağırlık eklemeniz gerekir. Son ahşap tabakasının üstüne başka bir düz katman yerleştirin(kontrplak parçası gibi büyük, düz bir yüzey). Yığına ağırlık uygulamak için kontrplağın üstüne birkaç külçe blok yerleştirin.

4.Adım Ağaç Kurutma Zamanının Hesaplanması

Nem ölçer alın. Bu, ormanda nemin ne kadar kaldığını okumak için en iyi yoldur. Ağaç işleme malzemeleri satan mağazalarda nem ölçer bulabilirsiniz.  İlerlemeyi değerlendirmek için birkaç haftada bir odunu kontrol edebilirsiniz. Ahşap, havanın nem içeriğiyle eşleştiğinde, kullanıma hazırdır. Kereste satıcıları genellikle bu noktada ahşabı daha düşük bir nem içeriğine getirmek için fırın kurutması yaparlar yalnız küçük operasyonlar için bu gerekli olmayabilir. % 6 ila 12 MC arasında nem içeriği veya nem içeriği hedeflemeniz sizin için yeterli olacaktır.

En az bir yıl boyunca taze odun kurutmayı planlayın. Ağaç işçiliğinde kullanılan ahşabı kurutmak için standart kılavuz, kalınlığın her bir santimetresi için bir yıl izin vermektedir. Ahşabınızı ölçün ve hava kurutma cihazınızda kaç yıla koyulması gerektiğine karar verin. Bu, ceviz, kiraz ve meşe gibi yaygın olarak kullanılan ahşap için iyi bir kılavuzdur. Kavak daha çabuk kurur ve 6 ayda hazır olabilir.

Article provided by wikiHow, a wiki that is building the world’s largest and highest quality how-to manual. Please edit this article and find author credits at the original wikiHow article on How to dry wood. Content on wikiHow can be shared under a Creative Commons License.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın