Ahşap Kılıç Yapımı

Ahşap Kılıç Yapımı

Ahşap bir kılıcı hazır satın almak size gereksiz pahalı geliyor veya aradığınız ahşap kılıç piyasada mevcut değilse bu kılavuz tam da size göre. Kılıcınızın tutma kısmı olarak bir adet 5cm x 10cm kereste sizin için yeterli olacaktır. Kılıç boyu ise sizin tercihlerinize göre değişeceğinden kerestenizi ona göre isteyin. Başlamadan önce ufak bir uyarıda bulunalım, güzel bir görünüm için zımpara ve cila kullanmayı unutmayın. Kereste yerine 18-40mm arası zımparalanmış bir masif panel kullanmak isterseniz, firmamızda rahatlıkla bulabilirsiniz.

1.Adım : İdeal Ahşap Kılıç Boyunun Hesaplanması

Öncelikle dimdik duran bir pozisyon alın. Omurganız düz ve omuzlarınız geride dururken kollarınız serbestçe sallansın. Elleriniz ve parmaklarınız da gevşek olmalı aynı zamanda zemini işaret etmelidir.

Kılıcı hangi elinizle kullanacağınıza karar verin. Genelde bu yazı yazarken, top fırlatırken veya top fırlatırken kullandığınız eldir.

*Bazen, kılıç tutan eliniz yazı yazarken veya araba kullanırken kullandığınız elle aynı olmayabilir.
*Kılıç tutacak elinizin hangisi olduğuna karar vermek için kolunuzun uzunluğunda bir ahşap parçası alın veya rastgele bir ev eşyasını kılıç gibi kullanarak iki elinizle de denemeler yapın. Rahat olduğunuz el için başlangıcı yapın.

Eğer Ekstra Uzun bir kılıç istemiyorsanız ideal kılıç boyu ayap başparmağı ile
işaret parmağınız arasında kalan kısımdır.

2.Adım Kılıca Şeklinin Verilmesi

Öncelikle kerestenizi mutlaka kılıç için istediğiniz boydan en az 20cm kadar daha uzun alın. Yanlış bir işlemde düzeltme şansınız artar. Keresteyi alırken çürüklüğünü kontrol etmek için sert bir yüzeye vurun. Eğer çatlarsa veya kırılırsa başka bir kereste seçin.

Kılıcınızı ağacın üzerine bir kalem ile çizin. İster düz bir şekilde ister, kavisli bir
yapıda kılıcınızı çizin. Çiziminizi yaparken yaklaşık 45 derecelik açılarla kılıcınızı ucunu keskin bir hale sokun.

Çiziminizin üzerinden 0,5cm kadar geniş alarak el testeresi ile dikkatli bir şekilde hafifçe kesin.

Çok keskin bir bıçak ile üçgene benzeyecek şekilde çiziminiz üzerinden kesin.

Tutacağınız yeri oval yapmanız, daha rahat bir tutum sağlayacaktır. Zımpara ile burayı daha pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz

Kılıcınızın ağır olduğunu düşünüyorsanız, üst taraflarından zımpara veya bıçak yardımı ile hafifletebilirsiniz.

3.Adım Kılıcın Bitirilmesi

Kılıcınızı belli bir yere sıkıştırarak tamamını zımparalayın ve profesyonel bir görünüm kazandırın.

Kılıç kolunu elektrik bandı ile sarın, bu işlem kılıç üzerindeki hakimiyetinizi arttırır.

Son aşamada ahşap kılıç için istediğiniz boya ile güzel bir görünüm kazandırın ve kullanmadan önce boyanın biraz dinlenmesini bekleyin.

Article provided by wikiHow, a wiki that is building the world’s largest and highest quality how-to manual. Please edit this article and find author credits at the original wikiHow article on How to make a sword. Content on wikiHow can be shared under a Creative Commons License.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın