Emprenyeli Ahşap Ürünler

Emprenyeli Ahşap Nedir ?

Emprenye işlemi ahşabın ömrünü uzatmak ve dayanıklılığını arttırmak için çeşitli yöntemlerle değişik kimyasal maddelerin ahşaba emdirilmesi işlemidir. Emprenyeleme işlemi özel tankında ve yüksek basınç altında uygulandığında en başarılı sonuçları vermektedir. Daldırma gibi uygulamalarından kaçınılmalıdır. Emprenye ile yapılmak istenen, organik bir malzeme olan ağacın yumuşak ve savunmasız bölümlerine ilacın enjekte edilmesi suretiyle zarar görmesini önlemektir.

Kahramanlarda Emprenye

Firmamızda emprenyeleme işlemi, fırınlanmış ağaçların son kullanım boyutlarına getirilip 12 Bar basınç ile yüzeye emdirilmesi şeklinde gerçekleşir. Yeşil emprenye ve kahve rengi emprenye olarak iki farklı çeşidi vardır. Yeşil emprenye kahverengi emprenye’ye kıyasla daha ucuzdur.

Not = Aşağıdaki boyutlar ham halidir. Silindikten sonra 0.5 cm küçülür.

Emprenyeli Ahşap  fiyatları için lütfen iletişime geçiniz.

Çeşitlerimiz =

(2.5 * 5) Kalas

(5 * 5) Kalas

(5 * 10) Kalas

(10 * 10) Kalas

(10 * 15) Kalas

Emprenyeleme İşlemi Detaylı Anlatım

Emprenyeye ait aklınızdaki bütün soruları kaldırmak için size adım adım emprenyeleme işlemini anlattık.

1. Adım : Ahşap, emprenye tankına yüklenir.

Emprenye işlemi görecek ahşap malzeme istiflenir ve hareket edemeyecek konuma getirilir daha sonra işlem tankının içine alınır ve işlem tankının kapağı kapatılır. Bu aşamadan sonra ahşap malzeme emprenye işlemi için hazır hale gelmiştir.

2. Adım : Vakum ile ahşabın rutubeti alınır

Kapak kapandıktan sonraki ilk aşama vakumlamadır. Vakumun amacı ahşaptaki hücre boşluklarını açıp emprenye maddesinin ahşabın özüne kadar nüfuz etmesini sağlamaktır. Vakum işleminin süresi ağacın türü ve kuruluğuna göre değişmektedir.

3. Adım : Emprenye maddesi tankın içine koyulur

Tankın içindeki vakum çekilirken emprenye maddesi tankı tamamen doldurana kadar, tank içine transfer edilir. Tank tamamen dolduğunda vakum işlemi durur ve basınç aşamasına geçilir.

4. Adım : Basınç ile emprenye ahşaba emdirilir

Tankın içi doluyken basınç aşaması başlar ve 12.0 BAR basınç ile emprenye bütün ağaca emdirilir. Basınç uygulama süresi ahşabın türüne göre değişiklik gösterir. Basınç işlemi bitince tank boşaltılır.

5. Adım : Vakum ile ahşaptan fazla emprenye geri çekilir

Emprenye tankı boşaltılırken tersine vakum işlemi ile fazla emprenye maddesi ahşap malzemeden geri çekilerek nispeten daha kuru hale getirilmeye çalışılır.

6. Adım : Ahşap malzeme kuruması için bekletilir.

Her ne kadar tersine vakum ile emprenye malzemesi geri çekilmiş olsa da ahşap malzeme halen yaştır ve 2-3 gün boyunca bir alanda kuruması beklenir ve emprenyeli ahşap hazır hale gelir.