Doğru Kapı Seçimi

Doğru Kapı Seçimi

İç mekan dekorasyonunun imzası olarak nitelendirilebilecek kapılar; ahşap, PVC, melamin ve laminat gibi birçok farklı materyalden üretilip kapı seçimi genellikle bu türler arasından yapılmaktadır. Farklı özelliklere sahip olan bu malzemeler, hem kullanımda hem de görsellikte çeşitli avantajlar ve dezavantajlar yaratabiliyor. Doğal ve dayanıklı bir ürün satın almak isteyen pek çok kişi, tercihini ahşap kapı tasarımlarından yana kullanıyor.

Doğru Kapı Seçimi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

İç mekanda kullanılacak kapı seçimi için ürünün kullanılacağı alanın sıcaklık ve nem seviyesi başta olmak üzere birçok ortam koşulunun dikkate alınması gerekiyor. Banyo ve duş gibi sürekli nem ve buhara maruz kalan alanlarda doğal malzemeden üretilmiş ahşap kapıların kullanılması büyük bir dikkat ve titizlik gerektiriyor. Dolayısıyla bu tür alanlarda; PVC, melamin, laminat gibi sentetik malzemelerden üretilmiş kapıların tercih edilmesi avantaj sağlıyor. Bu tür kapıların kullanımda ortaya çıkabilecek dezavantajlar da bulunuyor. Örneğin, ahşap kapılar herhangi bir hasar gördüklerinde kolaylıkla tamir edilebilirken çizilen ya da kırılan PVC kapıların tamiri çoğu zaman mümkün olmuyor.

Ahşap kapılar, hasar gördüğünde ya da çizildiğinde, hasarlı yerdeki cilalar çıkartılıp yeniden cilalanarak tamirat işlemi kolayca yapılıyor. Maliyeti oldukça düşük bu işlem, kapının genel görüntüsünü bozmadan eski haline döndürmeniz açısından da büyük kolaylık sağlıyor.

Ağırlığı ve ahşap kapıya olan kısmi benzerliği sebebiyle kullanıcılara çoğu zaman tavsiye edilen monoblok (tam MDF dolgulu) kapılar, kullanımda büyük problemler yaratabiliyor. MDF kapıların oldukça ağır oluşu, menteşe ve kilit sisteminin çok kısa sürede yıpranmasına ve vida tutmamasına neden oluyor. Bu nedenle kısa ömürlü kullanımdan sonra hasar görülen MDF kapı modeli, maddi ve fonksiyonel kayıplara sebebiyet veriyor.

Ahşap Kapının Diğer Kapılardan Farkları Nelerdir?

Ahşap kapıların tamamen doğal malzemelerden üretiliyor olması her bir kapının farklı bir dokuya ve görünüme sahip olmasını sağlıyor. Dünyada, mobilya ve mobilya türevi eşyalarda kullanılan doğal ahşap doku, estetik ve doğal görünümü sebebiyle sıkça tercih ediliyor. Bunun bir nedeni de pek çok kişinin doğaya ait huzuru ve doğallığı sürekli olarak yaşam alanlarına taşımak istemesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla ahşap malzemelerin değerli ve nadir oluşunun yanı sıra özgün doğal dokusunu bulunduğu mekanlara taşıma özelliği de seçim sırasında belirleyici sebepler arasında yer alıyor.

Doğal ahşap malzeme, üretildiği ağacın renk ve doku özelliklerini kapı üzerine yansıtarak oldukça avantajlı alternatifler sunuyor. Ceviz, meşe, maun gibi birçok ağacın renk ve özelliğini taşıyan ahşap kapılar, dünyanın her yerinde kaliteli ürünler olarak kabul ediliyor ve doğal ahşap kapılar dekorasyonun tarzında da etkileyici bir öge oluyor.

İç mekanlarda kullanacağınız tüm malzemelerde olduğu gibi kapılarda da sentetik malzemelerin kullanılmaması ya da minimum seviyede bulunması sağlık açısından da oldukça fayda sağlıyor. Ahşap kapılarda zararlı gazları açığa çıkarmayan suni boya ve malzemeler kullanılmadığı için hijyenik, doğal ve sağlıklı bir kullanım imkanı elde ediliyor.

Kapı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Sentetik malzeme ile üretilen kapılar, seri halde üretilebildikleri için elde edilen kazanç da maliyetleri düşürmede fayda sağlıyor. Adeta butik işçilikle ve ahşap kapı üretmeye uygun makinelerle özel olarak hazırlanan ahşap kapıların birim maliyeti ise tüm bu durumlardan ötürü daha yüksek oluyor.  Doğal ahşap kaplamanın nâdir ve pahalı oluşu, üretimin özel ve az miktarda yapılması maliyetleri yukarı çekiyor. Ancak uzun süre dayanması ve mekana kattığı prestij, ahşap kapıların maliyet değerini amorti ediyor.

Doğal malzemeler, az bulunan ve çok rağbet gören ürünler olduğu için arz talep dengesinde fiyatları da sürekli olarak artış gösteriyor. Bu geri döndürülemez yükseliş, ahşap kapı maliyetlerini de belirli bir seviyenin üstüne çıkarıyor.

Ülkemizde bu zorlayıcı etkilere rağmen, ahşap kapı üretimini hakkıyla sürdüren firmalar mevcut bulunuyor. Başarılı faaliyetlerini sürdüren KAPIM markası, 20 yılı aşkın tecrübesi ile kalite ve estetiği şık tasarımlarda bir araya getirmeyi başarıyor. Siz de tercihinizi ahşap malzemeden üretilmiş, doğal ürünlerden yana kullanmak istiyorsanız KAPIM‘ın kaliteli ürünlerine göz atabilirsiniz.

 

Kapı Modelleri

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

Bir cevap yazın