Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır ?

Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır ?

Köpeğinizi çok seviyor ama tüylerini her yere dökmesinden rahatsız mısınız?
O zaman hem onu kuru tutmak hem de evinizi temiz tutmak için “Köpek kulübesi yapımı ” yazısını okuyarak bir köpek kulübesi inşa etmeye hemen şimdi başlayın.

Yazımız Wikihow.com üzerinden alınmıştır.

1. Adım : Tabanın Yapılması

1-) İlk önce, taban için ne kullanacağınızı düşünün. Her köpeğin ihtiyaçları farklıdır. Ama nerdeyse her köpek, soğuk da olsa sıcak da olsa evi diyebileceği izole kuru bir alana ihtiyaç duyar. Bir köpek evi inşa ederken dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır;

           1.1) İzolasyon hakkında iyi düşünün, taban, yapacağımız köpek kulübesi için en önemli unsurdur. Taban, yer ile toprak arasında bir kalkan görevi görür. Tabanı olmayan bir ev, sıcak aylarda çok sıcak, soğuk aylarda ise çok soğuk olur.
           1.2) Dışarıda, kulübeyi etkileyebilecek beli başlı unsurları düşünün. Eğer yaşadığınız bölgede çok yağış oluyorsa, suya dayanıklı zararsız materyal kullandığınızdan ve olası selleri önlemek için tabanı yeterine yüksek br yere kurduğunuzdan emin olun.

2-) Tahtanın üzerinde bir kalem ve çerçeve şeması kullanarak vermek istediğinizi şekli çizin.
Tahtaları 4 parça olacak şekilde 2×4 kesin. Orta boy bir köpek için ikisini 57 cm uzunluğunda diğer ikisini 58 cm olacak şekilde kesin.

3-) 58 cm olan parçaları 57 cm olan parçaların içinde kalacak şekilde koyun ve 2 tarafı yerde kalacak şekilde bir dikdörtgen oluşturun. Bir matkap aracılığıyla tahtaların birbirine geçecekleri yerlerden delikler açın. Parçaları taban ile çinko kaplı tahta vidasıyla birleştirin.

4-) Tabanın planlarını 2 santimlik bir kontrplak kağıdının üzerine bir kalem ve çerçeve şeması yardımıyla aktarın. Yukarıdaki resimdeki gibi boyutlar 66 cm’ye 57 cm olmalıdır.

5-) 3 cm  Çinko kaplı tahta vidalarıyla, her köşesinde bir vida olacak şekilde, zemini tabana vidalayın.


2.Adım : Duvarların Yerleştirilmesi

1-) İzolasyon ve çok yönlülük katmak için yine gerçek kereste kullanın. Köpek kulübeniz için gerçek kereste kullanmak, kereste çok ince bile olsa kulübeyi izole tutar. Kulübenin ön duvarına köpeğinizin girebilmesi için açık bir kapı bırakın. ( Olabildiğince küçük ama yine de konforlu olsun ). Böylece kulübenin içi sıcak kalacaktır.

2-) Zemin için kullandığınız kontraplağa evin yanları için yaptığınız planları da aktarın. Her kenar 66 cm uzunluğunda ve 40 cm genişliğinde olsun. Ön ve arka taraf 60 cm’ye 40 cm ve dikdörtgen olmalı ve üstlerine 30 cm yüksekliğinde 60 cm  genişliğinde bir üçgen olmalıdır. Bu şekli 1 parça olacak şekilde kesin ve kulübenin önüne ve arkasına yerleştirin.

3-) Ön duvarın 25 cm genişliğinde ve 33 cm yüksekliğinde giriş için açıklık bırakın. Bunu zeminden 8 cm yukarıda olacak şekilde tamamlayın. Boşluğun üstünü yuvarlaklaştırmak için kase gibi, elinizin altında bulabileceğiniz bir alet kullanabilirsiniz.

4-) Çerçeveyi 8 parçaya bölün. 2×2 köknar ve ya sedir ağacı parçası kullanın. Duvarları ve çatıyı sağlamlaştırmak için buları 8 parçaya bölün. 4 adet 38 cm ve 4 adet 33 cm parçaya ihtiyacınız olacak.

5-) Bir 38 cm’lik parçayı her köşeye denk gelecek şekilde bağlayın. Bunu 2.5- 3 cm’lik boyutunda çinko kaplı tahta vidasıyla yapın. Sonra yan panelleri tabana yerleştirin ve her 10 cm’de bir vidalayın.

6-) Ön ve arka panelleri birbirine bağlayın. Ön ve arka panelleri zeminin tabanına yine çinko kaplı tahta vidasıyla her 10-11 cm’de bir vidalayın.


3. Adım : Çatının Yapılması

1-) Üçgen eğimli bir çatı yapmaya çalışın. Bu sadece kar ve yağmuru engellemekle kalmayacak aynı zamanda köpeğinize daha büyük bir yaşam alanı sunacaktır.

2-) Çatı panellerinin planlarını 2×2 bir odun parçası üzerine çizin. 81 cm uzunluğunda ve 50 cm genişliğinde olsun. Bu parçalar yan panellerin üstünde durarak üçgen eğimli bir çatı yapabilmenizi sağlayacaktır.

3-) 33 cm’lik 2×2 çatı parçasını ön ve arka panellerin iç köşelerine yerleştirin. Her panelin arasında üstte ve altta boşluk kalsın. Yine çinko tahta vidası yardımıyla her panel üçer vida takın.

4-) Çatı panelini kenarların üstüne gelecek şekilde yerleştirin, tepe noktasının gergin ve panellerin her kenarın üzerine doğru baskı uyguladığından emin olun. Çatı panelini 2.5-3 cm’lik çinko tahta vidalarıyla, 7 cm arayla sağlamlaştırın.


4.Adım : Kulübeyi Kişiselleştirin

1-) Köpek kulübenizi istediğiniz renkte boylarla boyayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu da toksik olmayan, köpeğinize zarar vermeyecek boyalar kullanmaktır. İster Evinizin rengiyle uyumlu bir renge boyayın, ister bir deniz altı sahnesini canlandırır gibi eğlenceli çizimler yapın. Küçük bir çocuğunuz varsa köpek kulübesini ona boyatmak eğlenceli bir sanat projesine dönüşebilir.

2-) Sağlam bir çatı yapın. Köpeğinizi daha da kuru tutmak isterseniz, bütün çatıyı asfalt emdirilmiş çatı kağıdıyla ya da katranlı kağıt ile kaplayabilirsiniz. Kulübeyi bitirdikten sonra, geleneksel ve sofistike bir görünüm için değişik dekorasyonlar ekleyebilirsiniz.

3-) İç tasarım
Küçük köpekçiğinizi, kulübeye bir köpek yatağı, halı ya da bir battaniye koyarak rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Halı eklemek için sadece yapmanız gereken, zemin panelinden 1 cm küçük olacak şekilde halıyı kesmek ve zeminin üzerinde sağlamlaştırmak. Eğer halının hep orada durmasını istiyorsanız, ağaç tutkalı yardımıyla yapıştırabilirsiniz ya da bir bant yardımıyla, eğer halıyı ilerde değiştirmek isterseniz

4-) Köpeğinizin kulübesini onun için gerçek bir ev yapmak için eğlenceli aksesuarlar ekleyin.
Hemen girişin üzerine bir isimlik asın. Bu isimlikler metalden, tahtadan ve hatta direk tasmasında yazan isimlik bile olabilir. Duvara küçük bir çivi yardımıyla asın. Ama dikkat etmeniz gereken bir konu da, çivinin evin içinden dışarı doğru çıkmamasıdır. Köpeğinizin zarar görmesini istemeyiz.
Evin dışına küçük askılar asın böylece köpeğiniz oyuncaklarını da asabileceğiniz bir yer olmuş olur.

Malzemelerin Temini

Firmamızda köpek kulübesi satışı yoktur. Yapımında kullanacağınız malzemeleri ise şubelerimizden temin edebilirsiniz. Ürünlerimiz için tıklayınız

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın