Masif Panel Nedir ve Nasıl Yapılır?

Masif Panel Nedir ve Nasıl Yapılır?

Masif panel yapımı yazımızda size bütün süreci detaylıca anlatalım istedik. Kereste halinden paketlemesine kadar olan süreci fabrikamızdan çekilen fotoğraflarla anlatmaya başlayalım.

 

Masif Panel Yapımı İçin Kereste Alımı

İlk olarak hangi ağaçtan panel yapılacağına karar verilir. (Çam, ladin, iroko, meşe, kestane, larex, kayın…)

Keresteler yerli veya yabancı ülkelerden birinci sınıf veya ikinci sınıf olarak metre küp bazında alınır. Bu keresteler ilk olarak kurutma fırınlarında bekletilerek nem oranı %6 – %8 oranına düşürülür. Bu noktadan sonra çoklu dilme ile geniş keresteler istenilen ölçülere kesilir.

Kerestelerin Taslak Haline Getirilmesi

Dilimlenmiş keresteler profil makinalarımızdan geçirilerek silinir ve 30mm x 50mm x 3000 mm ölçülerinde parçalar haline getirilir. Bu aşamada silinmiş olarak bu forma dönüştürülen kerestelerde %55 civarında zayiat oluşmakta ve bu zayiat pelet yapılmak üzere kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz ölçüler Opticut makinamızdan geçirilerek kalitelerine göre ayrılır.

Opticut makinesinin çalışması ahşap üzerinde fosforlu kalem ile işaretlenmiş kısımları görüp kesmesi şeklindedir. Yani silinmiş kerestedeki budaklı kısımlar ile budaksız kısımlar makine operatörü tarafından ayrılır. Ayrılan keresteler ikinci kez kurutma fırınlarına alınır ki nem minimuma indirilsin.

Taslakların Kategorilendirilmesi ve Finger Joint İşlemi

Masif panel yapımı esnasındaki asıl adım burada başlamaktadır. Aynı kalitedeki ürünlerin kategorilendirilmesi ve finger joint hattına dizilmesi.

Taslaklar kategorilenip çuvallara ayrıldıktan sonra finger joint hattına forkliftlerce getirilir ve makinaya dizilimi gerçekleştirilir. Finger joint makinası taslakların birbirine geçebilmesi için diş açmaktadır.

Masif Panel Parçalarının Birleştirilmesi

Dişler açıldıktan sonra taslaklar birbirlerine geçirilerek tekrar uzun parçalar elde edilir fakat bu sefer taslaklar aynı kaliteden uzun bir parçaya dönüşmüştür.

Bu aşamada elde edilen uzun taslaklar yanlarına poliüretan tutkal sürülerek kabaca birleştirilir ve bu parçaları sıkması için bir başka makineye taşınır. Tabi sadece tutkallama değil birbirlerine tutunabilmeleri için yanlarına özel şekil verilmektedir.

Burada görülen işlem sonrası parçaların yaklaşık boyutu 3cm x 5cm x 315cm şeklindedir. Bu ölçüler üretilecek plakaya göre değişmektedir. Kimi zaman 360cm kimi zaman 410cm olmaktadır. Kalınlık da aynı şekilde değişebilmektedir. Bu ölçüleri standartlaştırmak için paketleme öncesi ebatlama yapılır ve 305cm/350cm/400 ölçüsüne getirilir

Uzun Parçaların Sıkıştırılması 

Altta gördüğünüz makina(Soğuk press) tutkallanmış parçaları birbirlerine iyice yapışmasını sağlamakta ve aralarında boşluk kalmasını engelleyecek şekilde plakaları hazırlamaktadır.

Plakaların Zımparalanması ve Paketlenmesi

Bu aşamada, masif panel yapımı aşaması neredeyse tamamlanmış sadece satışa hazır hale getirmek kalmıştır. Bu noktada panellerin yüzeylerine milimetrik zımpara ile silinmesi gerçekleştirilir ve paketlenmesinin yapılması için shrink makinasına götürülür. Paketlerin içerisine kullanım kılavuzları ve kaliteleri yazıldıktan sonra satışa hazır gelmektedir.

Masif panel yapımı baştan sona bu şekildedir. Bütün bir plakayı almak isterseniz ücretsiz olarak size kesip gönderimini yapmaktayız. Bunun için masif panel sorumlumuz olan samil@kahramanlar.com.tr adresine mail atabilir ya da doğrudan firmamızı arayabilirsiniz. (Tel: 0312 350 05 06)

Size daha küçük masif ahşap parçaları gerekmekteyse N11 mağazamızdan veya Kahramanlar Online Satış sitemiz üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili sorularınızı bu blog yazısı altında yorum olarak sormanızla birlikte 24 saat içerisinde editörlerimiz cevaplayacaktır.

Masif Panel Ölçüleri

Masif ahşap plakaları, standart olarak 121cm x 305cm olarak üretilmektedir. Bazen masif panel uzunluğu 350 cm olarak üretilebilir.

Masif panel kalınlığı, genellikle 18mm – 28mm – 40m’dir. Nadiren, bazı ağaç türlerinde kalınlık değişmektedir. Örneğin meşe ağacı masif panel kalınlığı 16mm – 25mm – 40mm’dir.

Masif Panel Online Satış

[product_category per_page=”8″ columns=”4″ orderby=”menu_order title” order=”ASC” category=”masif-panel-fiyatlari”]

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

Bir cevap yazın