Kayın Masif Panel

Kayın Masif Panel

İncele

Kayın sert ağaç kategorisindedir, halk arasında gürgen olarak bilinir. Sağlam yapısı, dayanıklılığı, kolay temin edilmesi, fiyatının makul olması sebebiyle orman ürünleri sektöründe en çok tercih edilen ahşap türlerinden biridir. Sağlam yapısı nedeniyle işlenmesi oldukça zordur bu nedenle kaliteli ahşap almak isteyenlerin tercihi kayındır. Her renkte boyayı kabul eden yapıya sahiptir. Dış cephede kullanıma uygun değildir.

  • Müzik aletlerinde kullanılır.
  • Mutfak tezgahlarında kullanılır.
  • Mobilya üretiminde kullanılır.

Kayın Masif Panel Teknik Özellikleri

Renk / Görünüm

Kayın masif panel genel olarak soluk krem renginde olup, bazen pembe veya kahverengine yaklaşabilmektedir. Cila işlemiyle birlikte kararmaya eğilimlidir. Amerikan kayını ve Avrupa kayını diye ikiye de ayrılsa görünümleri birbirine çok yakın olmakla beraber Türkiye’de genel olarak Avrupa kayını kullanılır.

Dayanıklılık

Kayın ağacı eğer saf haliyle cilanlanmadan veya herhangi bir işleme sokulmadan kullanılacaksa dayanıksız ve çabuk çürüyen bir ağaç olarak kabul edilir. Bu haliyle böcek saldırılarına da açıktır. Bizim ürettiğimiz masif panellerde gerekli koruma işlemleri sağlanmaktadır.

İşlenme

Genel olarak iyi işlenebilirlik sağlar. Makinelerle olan işbirliği, yapıştırıcı kullanımı ve kaplama tepkisi yüksekdir

Genel Kullanım Alanları

Kereste, kaplama, döşeme, tekne yapımı, mobilya, dolap, müzik aletleri (piyano pervaneleri), kontrplak ve döndürülen nesneler.

Çekme Payı

Radyal
Teğetsel
Hacimsel

Ağaç özellikleri

Yaygın Adı : Kayın

Bilimsel Adı : Fagus grandifolia

Yaygın Olduğu Bölge : Doğu Amerika

Yaklaşık Ağaç Boyutu : 30 – 40 metre uzunluk, 1 – 1.5 metre genişlik

Özgül Ağırlığı : 720 kg/m3

Yorumumuz

Kayın ağacının geniş kullanım alanı, kolay işlenebilmesi ve fiyatı göz önüne alındığında en uygun masif panel kategorisinde başlarda gelmektedir. Firmamızda en çok satılan masif panellerden birisidir. Özellikle mobilya sektöründeki müşterilerimizin bir numaralı tercihidir.

Aklınıza takılan her soru için bize mail atmayı unutmayın.

Masif panel kullanım örnekleri için –>  BLOG

Yazımızda kaynak olarak wood-database kullanılmıştır.

Hızlı Satın Alım

[products columns=”4″ orderby=”title” order=”ASC” ids=”2878, 2767″]