Limba Masif Panel

Limba Masif Panel

incele

Tropikal ve yumuşak bir ağaç türüdür, Afrikada yetişir. İşlenmesi ve kurutulması kolaydır, fakat yumuşak olduğu için kullanıldığıalanlar azdır. Ülkemizde en çok meşe’ ye alternatif olarak kullanılmaktadır.

  • Mobilya üretiminde kullanılır.
  • Kaplama imalatında kullanılır.
  • Kontraplak üretiminde kullanılır.
  • Masif Panel Fiyat Listesi

Limba Masif Panel Teknik Özellikleri

Renk / Görünüm

Limba masif panel sarı ile kahverengi arasında, bazen de siyah ve siyaha yakın damarlar içeren bir ağaçtır. Siyaha daha yakın damarlar ve çizgiler içeren limbaya direk olarak Siyah Limba dendiği de olur. Zıttı biçimdeki limbaya ise beyaz limba denmektedir. Ağaç yaşlandıkça kararmaya eğilimlidir.

Dayanıklılık

Limba ağacı genel olarak kırılgan ve böceklere karşı zayıf kabul edilir, Kahramanlar Orman Ürünleri bünyesinde üretilen masif paneller ise böcek saldırılana karşı gerekli önlemlerin alınmasından ötürü dayanıklıdır.

İşlenme

Limba ağacı yapısı gereği el ile ve makine ile işlenebilirliği yüksektir. Tutkal ve yapıştırıcı tutma oranı yüksektir. Üzerinde çalışırken hafif bir kokusu vardır.

Genel Kullanım Alanları

Limba genel olarak el oyması müzik aletlerinde, mobilya sektöründe, plywood üretiminde kullanılır. Cila tutması yüksek olmasından ötürü ahşap sektöründe sıkça tercih edilir.

Çekme Payı

Radyal
Teğetsel
Hacimsel
Ağaç Özellikleri

Yaygın Adı : Limba, Siyah Limba

Bilimsel Adı : Terminalia superba

Yaygın Olduğu Bölge : Batı Afrika

Yaklaşık Ağaç Boyutu : 20 – 30 metre uzunluk, 1.5 – 2.2 metre genişlik

Özgül Ağırlığı : 555 kg/m3

Yorumumuz

Limba ağacı otantik ve alışılagelmiş dışı görüntüsü ile genel olarak doğal mobilya yapımında kullanılır. Fiyatı da orta segment kabul edilir. Özellikle hobi ile uğraşacak olanlar için kolay işlenebilir olması nedeniyle vazgeçilmez bir ağaçtır. Firmamızda çok satılan masif panellerden birisidir.

Aklınıza takılan her soru için bize mail atmayı unutmayın.

Masif panel kullanım örnekleri için –>  BLOG

Yazımızda kaynak olarak wood-database kullanılmıştır.