Mobilya Seçimi

Mobilya Seçimi

Bu yazımızda mobilya seçimi esnasında fiyatları etkileyen unsurları ve dikkat edilmesi gerekenleri en sade ve anlaşılır biçimde sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Doğrudan fiyatlarını vererek sizleri daha bilinçli bir alışverişe yönlendirmeyi hedeflemekteyiz. İlk olarak ham maddeleri ele alacağız.

 

Mobilya Hammadeleri ve Fiyatları

Bilinçli bir alışverişin ilk kuralı alacağınız ürünün detaylarını biliyor olmanızdır. Ağaç sektöründe en çok kullanılan temel ürünler sizin de tahmin edebileceğiniz üzere MDF ve Sunta‘dır. Sebebi ise oldukça ucuz, dayanıklı ve yoğun olmalarıdır. MDF ve Sunta bir çok farklı türden ve kaliteden ağacın küçük parçalara parçalara bölündükten sonra özel tesislerde sıkıştırılıp levha haline getirilmesiyle oluşur. Dolayısıyla ağaç olduktan sonra giren malzemenin çok da önemi yoktur 🙂

 

 • 2019 MDF metre kare perakende satış fiyatı (18mm) : 89₺ (n11 komisyonu, kargo ve kesim dahil)
 • 2019 Sunta metre kare perakende satış fiyatı (18mm) : 81₺ (n11 komisyonu, kargo ve kesim dahil)
 • En düşük kaliteli masif ağaç metre kare fiyatı (18mm): 156₺ (ladin ağacı, budaklı)

Mobilyalarda Kullanılan Malzemeler

Detaylara girmeden önce hızlıca bir listeyle maddeleri basitçe özetleyelim. Güncel fiyatlar eklenecektir.

 • Sunta (çok ucuz)
 • MDF (çok ucuz)
 • Sunta LAM (ucuz)
 • MDF LAM (ucuz)
 • MDF LAM + PVC Kaplama (ucuz)
 • HIGH GLOSS MDF (ortalama)
 • KONTRAPLAK (ucuz)
 • MDF + DOĞAL AĞAÇ KAPLAMA (pahalı)
 • MASİF PANEL (pahalı)
 • KERESTE (pahalı)

Yukarıda bahsi geçen ürünler (Masif panel, MDF+Doğal Ağaç ve Kereste hariç) ülkemizde başlıca firmalar tarafından üretilmektedir. Kastamonu Entegre, Yıldız Entegre, Starwood, S.F.C.

Bu ürünlerin altında yatan mantık daha önce de belirttiğimiz gibi oldukça basittir. Ağaç parçaları talaş gibi küçültüldükten sonra tutkal, ısı ve basınç ile levhalar oluşturulur. Devamında ise levhanın yüzeyi talebe göre boyanır ya da pvc, melamin, laminant ya da ahşap kaplama ile kaplanır. Mobilya sektörü tamamen bu malzemelere bağımlı haldedir.

 

Mobilya Fiyatları Nasıl Değişir

Artık malzemelerin neler olduğunu bildiğimize göre fiyatlar neden artmaktadır ona bakalım. Fiyatı artıran en önemli etkenler doğrudan masif ağaç kullanımı, kullanılan boya veya cila, el işçiliği ve metal aksesuarlardır. Dolayısıyla piyasadaki seri mobilya üreten firmaların “ucuz” diye gösterdikleri mobilyaları incelediğimizde, mobilyalarda işçiliğin çok çok düşük olduğunu, tamamen mdf+pvc odaklı üretimlerin olduğunu görmekteyiz. Büyük firmaların mdf’nin 18mm levhasını 100₺-150₺ arası ücretlere aldığını düşünürsek bizlere 1000₺ dolaylarında satılan bir kitaplığın maksimum hammadde maliyetinin 200₺ olduğunu söyleyebiliriz ki yazımızın devamında isim vermeksizin bir ürünü inceleyeceğiz.

Mobilya Seçimi Esnasında Sormanız Gereken Sorular

 

 1. Üründeki mdf oranı nedir? (ne kadar yüksek, o kadar düşük fiyat)
 2. Yüzeyler direk ahşap mı yoksa ahşap görünümlü melamin mi? (bunu yüzeylerine dokunarak da anlayabilirsiniz)
 3. Seri üretim mi yoksa el işçiliği mevcut mu? (oymalar görürseniz, cnc mi yoksa el işçiliği mi olduğunu sorabilirsiniz)
 4. Aksesuarlar aliminyum mu yoksa metal mi? (Bakır gibi maddeler kullanıldıysa fiyatı oldukça yükselecektir)
 5. Boya yapıldığı belirtiliyorsa hangi boya? (Boyaları incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)
 6. Masif ağaç kullanıldıysa hangi ağaç hangi kalite ve hangi kalınlık? (Konu hakkında online mağazamızdan fiyat öğrenebilirsiniz)

Gördüğünüz mobilya ne kadar şık olursa olsun eğer yoğunlukla mdf bazlıysa ömrünün kısa ve fiyatının düşük olmasını bekleyiniz. Ömrünün kısa olması aslında daha çok tamiri mümkün olmamasından kaynaklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse eskiyen bir ahşap masa burada görüldüğü üzere tamir edilebilirken mdf bazlı ürünlerde böyle bir imkanınız olmayacaktır.

 

Örnek Bir Mobilya Fiyat Performans İncelemesi

Görmüş olduğunuz mobilya popüler bir mobilya üreticinin sitesinden alınmış olup biz bu yazıyı yazarken 594,82₺ karşılığında satılmaktadır.Ürün ölçüleri 120cm x 80cm x 75cm şeklindedir. Bu ürünü kendimiz yapsak ne kadar öderiz bir bakalım.

 • Ayaklar kayın ağacından yapılmış standart bir ayaktır. 35₺ * 4 = 140₺
 • 80cm x 120cm beyaz mdf lam plaka. 50₺
 • Gerekli vidalar maksimum 20 adet. 0.6₺
 • Almış olduğunuz plakanın freze ile kenarlarının oval hale getirilmesi. 30₺

Bu kabaca hesabı yaptığımızda dahi önümüze çıkan fiyat toplam 220,60₺ tutmaktadır. Maalesef bu tür ürünler değerinin çok daha üstünde bizlere verilmekte ve hatta ucuz olarak lanse edilmektedir.

 

Değerlendirme ve Kapanış

Bu yazımızda mobilya seçimi esnasında sadece görünüşe değil, aldığınız malzemeye de dikkat etmenizi vurgulamak istedik. Sektörümüzde maalesef bilinen bir gerçek vardır o da mobilya üreticilerinin 1₺ ücrete ürettiklerini en az 3₺ ücrete sattıkları gerçeğidir. Özellikle ekonomik noktada kaygılarınız varsa bilinçli alışveriş yapmanızın size avantajı çok yüksek olacaktır. Her zaman belirttiğimiz gibi, kendi mobilyanızı yapmanızın kalıcılığı ve hissettirdikleri hep daha fazla olacaktır.

Bu yazı altında merak ettiğiniz soruları cevaplamaktan mutluluk duyarız.

Bu gönderiyi paylaş