Tabut

Tabut Yapımı ve Satışı

Tabut Seçimi

Biri için uygun tabutu seçmek belki de şu ana kadar seçeceğiniz en zor kararlardan birisidir. Üzerinde uzunca düşünülmesi ve uygun olanına karar verilmesi gerekir. Tabut yelpazesi çok geniştir ve istenilen ağacın kalitesinden içerisine yapacağınız eklemelere göre çok fazla seçenek çıkmaktadır.

Fabrikamızdaki Üretim ve Satış

Fabrikamızda özellikle yurt dışından gelen tabut siparişleri için, sipariş usülü çalışılmaktadır. Minimum 500 tabut ve üstü siparişleriniz için fiyat teklifi verilir ve çalışmalara başlanır. Hangi ağaç çeşidini kullanacağımızdan, tabut üzerinde açılmasını istediğiniz boşluklara veya motiflere kadar üretip size göndermekteyiz. Tabutların cilalanması, boyanması veya ham olarak verilmesi gibi seçenekler mevcuttur. İstediğiniz tabutun detaylarını mail atmanız ile birlikte en geç üç iş günü içerisinde fiyat teklifiniz hazırlanır. Kendiniz yapmak içinse masif panel fiyat listemize göz atabilirsiniz.

Peki ya kendi tabutunuzu yapacak olursanız ?

Belki de size 500 tabutun biraz fazla geleceğini varsayarak sizin için WikiHow.com aracılığıyla, kendi tabutunuzu yapma klavuzu oluşturduk. Gerekli ağaçları firmamızdan temin edebilirsiniz.

1.Adım : Materyal Temini

Resimde görmüş olduğunuz materyallerin hepsi uygun fiyatlı olmakla beraber, ağaç kısmı fabrikamızdan temin edilebilir. İhtiyacınız olan materyallerin hepsinin adı yazının sonunda verilecektir.

Piano Hinge = Piyano Menteşe
Shelf Paper = Raf Kağıdı
Saw = Testere
Paint = Boya
Wood Glue = Ağaç Tutkalı
Screw = Çivi

2.Adım : Şablonunuzu Oluşturun

Raf kağıtlarını veya başka büyük kağıt yapraklarını kullanın dolayısıyla parçaları tutturarak tutabilecek kadar büyük bir yaprağa sahip olursunuz ve  tabutun taban alanını görmüş olursunuz. Bunun taban için şablon olmadığını, normalden biraz daha küçük olacağını ve tabanın dış kenarlarına tutturulmuş yan panelleri olan tabut için şablon olduğunu unutmayın.
Bu şablon, tabutun kenarları için doğru ölçümleri ve kenarları kesmek için doğru açıları elde etmenizi sağlar. Tabutun boyutları için alttaki resime bakın. Bir te cetveli kullanın ve önce ortadaki iki dikey çizgiyi çizin. Ardından üst ve alt kenarları çizin ve çizgilerin uç noktalarını, gösterildiği gibi kenarları oluşturmak üzere bağlayın.

3.Adım : Tabutun Kenarlarını Kesin

Tabutun kenarları 30cm yükseklikte olacak, bu nedenle 120cm X 240cm masif panellerden birini alın ve uzunlamasına dört 30cm X 240cm parçaya bölün (kenarları yapmak için bunlardan üçüne ihtiyacınız olacak). Yan panelleri Şekil 2’deki boyutlara göre kesmek için dairesel bir testere kullanın. Panellerin yan kenarlarını doğru açılarda kesildiğinden emin olun, böylece bir araya gelecekler. Örneğin, tabutun “başında” bulunan panel 60cm genişliğinde olmalı ve kenarlar 53 derecelik açılarla kesilmelidir.

4.Adım : Taban için bir şablon çizin.

Yan paneller tabanın dış kenarlarına kadar çivileneceklerdir,
böylece ana taban daha önce çizdiğiniz ayak izinden daha küçüktür.(her iki tarafta 2cm daha küçük, 2cm kalın masif panel kullandığınızı varsayıyoruz).
3. adımda yaptığınız gibi raf kağıdını bantlayın ve şekil 4’deki boyutlara göre ilk önce iki dik çizgiyi çizerek tabanı çizin.

5.Adım : Tabutun Tabanını Kesin

Kâğıt şablonunu kalan 120 cm X 240 cm masif panel üzerine sıkıştırın,
böylece tabutun en geniş noktasının köşesi dokunur.
Dairesel testerenizi şablon etrafından,
tabutun tabanını kesmek için kullanın.

6.Adım : Tabutu Birleştirin

Tabutu yanlarıyla birlikte tabana oturtun. Parçaları yapıştırmaya başlamadan önce her şeyin doğru bir şekilde uyacağından emin olun. Yan panelleri tabana yapıştırın veya birbirlerine vidalayın. Her yan panelin alt kenarı tabanın alt kısmı ile aynı hizada olmalıdır. 1.5cmlik vida ile yan panelleri vidalayın ve panellerin yan kenarlarını birbirine sabitlemek için tutkal veya vidaları kullanın.

7.Adım : Tabutu Bitirin

Masif panelinizde herhangi bir delik veya oyuk oluşursa bunları dolgu ile doldurun. Daha sonra ahşabı istediğiniz gibi boyayın. Süslemelerinizde istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz. Tabutun iç kısmını perdelik veya diğer kumaşlarla birleştirmek isterseniz, iç lekelenme hakkında endişelenmeniz gerekmez. Kumaşın içine tutkal veya zımba yapmanız yeterlidir.

6.Adım : Tabutu Birleştirin

Tabutun kapağını tutturun. Tabutu defin amacıyla kullanıyorsanız,
kapağa çivi çakabilirsiniz.
Aksi takdirde, tabutun uzun kenarlarından

birine bir piyano menteşesi takın ve menteşeyi kapağa takın.

Tavsiyeler

  • Testere veya diğer elektrikli el aletleri kullanırken dikkat gösterin. Üreticinin talimatlarını izleyin ve tüm uyarılara dikkat edin
  • Vernik veya boyayı sadece iyi havalandırılan bir alanda uygulayın. Üreticinin talimatlarını ve uyarılarını izleyin.